İki bin yıllık Zeugma antik kenti Gaziantep’in Nizip ilçesinin 10 kilometre doğusunda, tepeler üzerine kurulmuş bir kenttir.

Fırat nehri’nin kıyısında görkemli bir yaşam sürdüren Zeugmalılar, MS 252 yılında Sasanilerin istilâsına uğrayınca kent yakılıp yıkılıyor. Üstüne bir de deprem olunca Zeugma Kenti binlerce yıl sürecek bir uykuya dalıyor. Kent, Türklerin bölgeye gelişinden sonra Belkıs Harabeleri adını alıyor.

Antik şehir, Roma döneminden kalan mozaikleri ile dünyaca ünlüdür. Ama bir tanesi var ki mozaik olmaktan çıktı. Ünü Zeugma Kentinin sınırlarını aştı. Arkeolojinin simgesi haline geldi. Tüm Dünyayı etkisi altına aldı. Zeugma antik kentinden 2000 yılında çıkarılan, müzik dünyasını bile etkileyen Çingene Kızı.

Çingene kızı Zeugma antik kentinde 2000 yılında Belkıs Harabelerinin kurtarılması sırasında bulunmuştur ve mozaik yorumlanmıştır. Sanat değeri çok yüksek olan ve canlı renkler içeren mozaikteki insan figürüne, bakışlardaki hüzün ve esrar anlam kazandırıyor denilmektedir. Mozaik şu anda Gaziantep Mozaik ve Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

Biz dönelim Zeugma antik kentine. Büyük İskender’in generallerinden I. Selevkos Nikator, MÖ 300’de karşılıklı iki kent kurmuş. Bunlardan batıda yer alan kente, kralın adına “Seleukeia”, doğudakine ise Seleukos’un Persli karısı Apama’nın adına “Apamae” olarak adlandırmış. Kent Müzesine doğru gidelim.

Kurduğu iki kenti köprüyle birbirine bağlamıştır. Kent, MÖ 31’de Roma’ya bağlanarak adı geçit-köprü anlamında “Zeugma” olarak değiştirilmiştir.

Zeugma bulunduğu konum itibariyle farklı kültürlerin karşılaşması ve karışması nedeniyle zengin bir kentti. Bulunduğu konum, kuzeyden güneye, doğudan batıya uzanan ticaret yolu üzerindeydi. Liman olarak ticari önem taşıyordu. Bunu bulunan mozaiklerden anlamak hiç de zor değil. Evlerini dünyanın en güzel mozaikleri, seramik ve heykelleri ile süslemişler.

Zeugma Antik Kenti Nisan- Ekim aylarında 08.00-18.30; Kasım ve Mart aylarında 09.00-17.00 arası açık.

Müzeye giriş ücreti 10 TL. Müze Kart geçerli.