1-Uygun bir acenteden turu seçmek. Ya da kendiniz seçecekseniz firmaların web sayfasından dikkatlice incelemek.

2-Gemi sallanmasına karşılık yanınızda ilaç taşımak. (Hele ki alerjiniz var ise)

3-Gemide harcamalarınız için nakit para kullanamıyorsunuz. Kredi kartına ihtiyaç var. Ancak bazı gemiler önceden nakit para yatırılmasını kabul ediyor. Harcamalarınız tatil sonunda ya kredi kartından ya da nakit paradan düşüyor.

4-Gemi turlarında bazı özel geceler için (Kaptanın gecesi gibi) özel gece kıyafeti olması gerekiyor.

5-Odanıza gelen aktiviteler ile ilgili yazıları okumak. Bunlar yabancı dilde geliyor. Eğer rehberli bir tura katılmış iseniz rehberiniz size tercüme ederek odanıza bırakıyor.

6-Odalar iki kişilik. Eğer tek kişi kalacaksanız oda ücretinin tamamını ödemek durumundasınız. Üç kişi kalacaksanız ranza olayı gündeme geliyor.

7-Gemiye biniş saatlerine dikkat. Özellikle gemi limana yanaştığında kara turuna yalnız çıkacaksanız mutlaka biniş saatinden yarım saat önce gemide olmanız gerekir.

8- Gemiye biniş ve inişlerinizde resimli Cruise kartınızı giriş ve çıkışta okutmanız gerek. Cruise kartınız yolculuk boyunca pasaportunuz. Kaybetmeyin. Gemi boarding işlemlerinde pasaportunuz alınıyor.

9-Odalarda ve kapalı yerlerde sigara içmek yasak. Açık güvertede belirtilen masalarda içebilirsiniz.

10-Gemi turlarında vizeye dikkat. Eğer tur şirketi ile hareket ediyorsanız size tüm bilgiler verilecektir. Eğer kendiniz yapacaksanız hangi ülkeler vize istiyor dikkatlice incelemek gerekli.

11- Gemide can yeleği tatbikatı yapılıyor. Bunu size anonsla nerede ne zaman olacağını bildiriyorlar. Sizde kabinde bulunan can yeleğinizi alıp belirtilen yere gidiyorsunuz. Tatbikata katılmak şart. Tatbikat yerine gittiğinizde Cruise kartınızı okutmanız gerek.

12-Gemide kıyafetlerinizin temizlenmesi gerektiğinde, odanızda bulunan çamaşır torbasına temizleneceklerinizi koyup oda görevlisine veriyorsunuz. Tabi ki belli bir ücret karşılığında.

13- Gemiye biniş ve ayrılışta valizleriniz sizden ayrı olarak hareket ettiği için (Cruise gemi seyahatinde bilinmesi gerekenler yazımızda detaylar var) acil ve sizin için önemli olan şeyleri el bagajı olarak yanınıza alın.

14- Gemiye ister binişte, isterseniz kara turları dönüşünüzde olsun çantanızda yasaklı madde olmasın. Bunlar gemiden inerken belirtiliyor. Çünkü gemiye binişlerde x-ray cihazından geçiyorsunuz.  

15- Cep telefonlarınızda mobil veriyi kapatmayı unutmayın. Cep operatörlerinden aldığınız internet paketini kullanın.

16- Gideceğiniz destinasyonların hava durumunu mutlaka gitmeden öğrenin. Biz her zaman accuweather.com sitesini tercih ederiz.

17- Yanınıza uygun kıyafetler almayı unutmayın. Terlik, sandalet, mont, hırka, takım elbise, abiye elbise, spor ayakkabı, mayo, banyo malzemeleri, şapka, şemsiye. Gideceğiniz destinasyon ve mevsime göre değişiklik gösterse de valizde olması gerekenler.