Amerika bizim kendi başımıza, sadece iki kişi olarak çıktığımız ilk yolculuk. Neden bu kararı aldık derseniz, turların koşturmacası, istediğimiz yerleri istediğimiz şekilde görememek, kısıtlı zaman bizi birçok gezide gezmekten daha çok yordu. Biz de turlara katılmadan nasıl yaparız dedik ve Amerika’yı seçtik. Amerika’yı seçmemizdeki en büyük neden çocukluk hayallerimizdi.
Her zaman söylüyoruz. “hayallerinizi bir deftere yazın, günü geldiğinde inanın hedef olup gerçekleşiyor”

2016 yılının son günleriydi. İnternette uzay ve bilim kurgu dalında araştırmalar yaparken (Bilim kurgu ve uzay vazgeçilmezlerimizdendir) STAR TREK (Orijinal Seri) (Uzay Yolu)’in 50.yıl kutlamaları Las Vegas’ta Rio Hotel (Rio All-Suite Hotel & Casino) otelde yapılıyor diye bir habere rastladık. Çocukken bu diziyi izleyenler Kaptan Kirk’i, Sivri kulaklı Mr. Spock’u, Dr. McCoy’u ve diğerlerini hatırlayacaklardır. Henüz ortaokulda iken televizyonda siyah-beyaz olarak izlediğimiz bu dizinin hayatta kalan kişilerini görmek ve o havayı solumak fikri bizi oldukça heyecanlandırdı. Bir hayalimiz gerçek olabilirdi. 1 hafta sürecek bir etkinlik için Amerika’ya gitmek çok yorucu olacaktı. Biz de bu süreyi 1 aya çıkardık. Bu daha iyi olacaktı. Amerika’da hayal ettiğimiz diğer yerlerin hepsi olmasa da bazılarını gezi programına alabilecektik. Veeee çalışmalara başladık. Macera dolu Amerika gezimizi size bölümler halinde anlatacağız.

 1-ÖN HAZIRLIKLAR:

VİZE İŞLEMLERİ

İlk olarak Amerika vize istediği için vize işlemlerine başladık. Pasaportlarımız yeşil olmasına rağmen Amerika her türlü pasaporta vize istiyor. 2017 yılında Ocak ayında Amerika vizesini 10 yıl olarak aldık. Amerika Vizesi nasıl alınır başlıklı yazımızı okuyunuz.

UÇAK BİLETLERİ

Vize işlemleri sonrasında uçak biletlerimizi almak için araştırma yaptık. Temmuz ayında gideceğimiz yolculuk için Ocak ayında biletlerimizi güvenilir bir acenta aracılığı ile oldukça ucuza aldık. Ucuz uçak bileti alabilmenin değişik yolları var. Ucuz uçak bileti almanın yolları yazımızı okuyunuz.

2- GEZİ PROGRAMI

Öncelikle nasıl bir yol izleyeceğiz, nereleri göreceğiz, gittiğimiz yerlerde kaç gün kalacağız ve nerelerde konaklayacağız. Giderken yanımıza neler almamız gerekecek. İyi bir plan yapmamız gerekiyordu. Bizim geziye çıkmadan önce yaptığımız ilk iş nereleri göreceğiz veya gittiğimiz ülkede gezilecek yerler nerelerdir diye sıkı ve detaylı bir araştırma yapmaktır.

Bunun için tur programlarına bakarız. Acaba programda nereler var. Ama en önemlisi Amerika’ya daha önce gitmiş olan ve bunları bizlerle paylaşan gezi bloglarını inceleriz ve onların tecrübelerinden çok faydalanırız. Kendi gideceğimiz hedeflediğimiz yerleri seçeriz. Ayrıca Amerika’da otele ulaştığımızda mutlaka resepsiyondan farklı broşürleri alırız. Değişik bizim listemizde olmayan yerler olursa bu yerleri programımıza almaya çalışırız. Örneğin bu gezide Iowa eyaleti Des Moines’e bağlı Riverside kimsenin gitmediği bir yer. Ama bizim öncelikli yerlerimizden bir yerdi. Çünkü Riverside’da Star Trek’in müzesi bulunuyor. Kaptan Kirk’ün 2223 yılında doğacağı hayal edilen yer tasvir ediliyor. Star Trek ile ilgili festivaller düzenleniyor. Amerika gezimizde Star Trek ile ilgili detaylı yazımızı bulacaksınız. Eeee hayal et hedefe ulaş.

3- VE MACERA DOLU AMERİKA’YA GİDİŞ Macera dolu Amerika gezimiz Ankara’dan Münih aktarmalı Lufthansa hava yolları biniş ile başladı, New York JFK havalimanına öğleden sonra ulaştık. ve Amerika gezimiz boyunca araba ile yaptığımız toplam kilometre ve güzergahımız

GüzergahKm
New York-Washington DC 362
Washington DC-Buffalo615
Buffalo-New Jersey720
Des Moines-Riverside202
Riverside-Des Moines202
Des Moines-Rapid City1006
Rapid City-Des Moines1006
Las Vegas- Los Angeles427
Los Angeles-San Fransisco617
Toplam5157