Seyahat duygusu, seyahata çıkma fikri her zaman bizi heyecanlandırmıştır. Eğer seyahati kendimiz yapacaksak buna hazırlanmak günler hatta haftalar alabilir. Çünkü hangi tarihte tatile çıkacaksın, o tarihlerde ucuz uçak bileti var mı, nerede ne kadar kalacaksın, nereleri gezeceksin, gezeceğin yerlerde iklim nasıl, yanına neler almalısın. Hepsi ayrı ayrı planlanmalı ve ona göre hareket etmelisin. Bir anda gözünüz korktu sanki ya da bize öyle geldi. Ama inanın her aşamayı ayrı ayrı planlamak insana öyle keyif veriyor ki. Daha hazırlık aşamasında eğlence başlıyor. Peki bu seçeneklerden hangisine öncelik verelim derseniz en önemlisi kafanızda bir tarih belirlemeniz. Ama bunu da yaparken ucuz uçak bileti bulabilme seçeneği ile paralel hareket etmeniz gerekiyor. Hem ucuz uçak bileti bulacağız hem de kafamızda tasarladığımız yere gideceğiz. O zaman yapılacaklara bakalım.

1-Hemen ucuz uçak bileti bulabileceğimiz sitelerden araştırmaya başlıyoruz. (Bu konuda ucuza uçak bileti almanın yolları yazımız okuyunuz)

2- Eğer kafamızda tasarladığımız yere değil de başka bir yere ucuz uçak bileti bulduk ise gideceğimiz yeri değiştiriyoruz. Nasıl olsa bizler gezginiz.

3- Uçak bileti tamam. Gideceğimiz yer belirlendi. Tarihler belli. O zaman işin güç kısmını bitirmiş olduk.

4-Şimdi gelelim gideceğimiz A ülkesinde nereleri gezeceğiz. Bunun için hemen değişik gezi bloglarını araştırıyoruz. Bizden önce gezgin arkadaşlar nerelere gitmişler. Hepsinin tecrübelerini toparlamaya başlıyoruz. Sonra değişik gezi sitelerinden o ülkede görülecek yerleri adresleri ile birlikte çıkarıyoruz. Hatta o yerin küçük bir resmini de yerleştiriyoruz ki neyi göreceğimizi bilelim.

5- Gideceğimiz A ülkesinin değişik şehirlerinde gezilecek yerlere göre ne kadar kalacağımızı hesaplıyoruz. Çünkü ona göre otel rezervasyonu yapacağız. Tabi şehirlerarası yol mesafelerini de hesaplıyoruz.

6- Haydi artık A ülkesinin şehirlerinde kalacağımız otelleri seçmeye başlayalım. Biz daha önce de demiştik. Bu konuda Booking.com sitesinden çok yararlanırız. Otelleri seçerken kriterlerinize göre filtreleme yapmayı ve otel hakkında daha önceki yorumları okumayı unutmayın. Yorumlar size çok fayda sağlıyor.

7- Gideceğimiz A ülkesinin iklimini hemen kontrol ediyoruz. Aylık hava durumunu inceliyoruz. Ona göre yanımıza almamız gerekenler olacaktır.

8- Her şey tamam gibi değil mi. Biletimiz, otellerimiz, gezeceğimiz yerler, iklime göre alacaklarımız. Ama biz gideceğimiz ülkede araba kiralamayı sevdiğimiz için sıra geldi rentalcars.com dan arabamızı reserve etmeye. rentalcars.com size farklı firmaların seçeneklerini sunuyor

9- Araba işini de hallettikten sonra tüm bunların çıktısını alıyoruz. Güzel ve kalınca bir dosya hazırlıyoruz.

10- Gideceğimiz A ülkesi eğer vize istiyorsa vize şartlarını inceleyerek hazırlık yapacağız. Bu özellikle umumi pasaportu olan kişiler için bazen vakit alabiliyor. Ona göre işlemlere önceden başlayacağız. Tabi yeşil pasaportu olan kişiler de yeşil pasaporta vize isteyen bir ülkeye gideceklerse (Amerika gibi) önceden işlemlere başlamalılar.