Biz seyahat etmeyi sevenler için belki de en önemli konu. Ucuza bilet bulabilmek. Biletimiz hem ucuz olacak hem de güvenilir olacak. Bakalım bunlar için neler yapmamız gerekiyor.

*Öncelikle kampanyaları çok iyi takip etmemiz gerekli. Bazı uçak firmaları belirli zamanlarda kampanya yapıyor.  Örneğin Pegasus bir alana bir bedava yapabiliyor. Ucuz bilet alıp diğer bilet de pahalı bir lokasyon seçebiliyorsunuz.

*Mil biriktirme: THY için mil biriktiren banka kartları ile alışveriş yaparak mil biriktirebilirsiniz. THY yolları sayfasından hesabınızı oluşturup ne kadar miliniz var kampanyalar neler diye bakabilirsiniz. Hatta ödül bilet seçeneği ile hem kendinize hem de yanınızda gelecek kişiye de ücretsiz bilet alabilirsiniz. Biz bu şekilde birçok gezimizde uçuşlarımızı bedavaya getirdik. Yani ne alırsak (bu bir adet maydanoz bile olabilir) kartla alıyoruz. Millerimiz damlaya damlaya göl oluyor. Her iki kişinin de ayrı kredi kartı olması gerekmiyor. Bizim bir tane mil toplayan kartımız var. Bu kartla alışverişlerde millerimizi topluyoruz. Ayrıca THY den her ikimize ayrı ayrı aldığımız Miles&Smiles kartları ile de uçuş millerimizi ayrı ayrı topluyoruz. (Bu kartların çeşitleri var. Biz öncelikle classic olan ile başladık) Gezi bitip eve döndüğümüzde THY sayfasından millerimizi kontrol ediyoruz. Eğer eksik ve işlenmemiş mil varsa bunları internet yoluyla hemen tamamlıyoruz. Ancak burada eksik mil işleme sırasında sürenin 1 yılı geçmemesine dikkat edin. Bazen yoğunluktan unutuluyor da.  Ha unutmadan söyleyeyim milleriniz ile Miles Shoppingten ihtiyacınız bir şey varsa (televizyondan saç kurutma makinesi ve daha birçok değişik ürünler) varsa mil ile de alabiliyorsunuz.

*Firmalardan bilgi isteme: Ayrıca ucuz bilet almak için değişik firmaları internetten takip edebilirsiniz ya da bu firmaların mail sitelerine dahil olup size promosyonlar ilgili bilgi göndermelerini sağlayabilirsiniz.

*Gezi planlarınızı yaparken eğer izin günleriniz belirli değil ya da katılacağınız belirli bir etkinlik tarihi değilse biraz esnek davranın. Yani illa o günlerde gideceğim demeyin. Günleri değiştirebilin. Yani geziye çıkarken planlarınızı yaparken önce uçak biletinizi bulun sonra ona göre gezinizi planlayın. Tabi ki bu çalışanlar için biraz zor olacak.

*Biletlerinizi erken alın. Biz biletlerimizi genelde aylar öncesinden alıyoruz. Çünkü tarih yaklaştıkça yani uçakta koltuklar dolmaya başladıkça biletler pahalanıyor. Bazen belirtilen tarihler yaklaştıkça eğer uçak henüz dolmamışsa bilet ucuz satılabiliyor. Ama bu riskli bir durum. Bilet bulamayabilirsiniz. Bunun için belki iyi tanıdığınız bir acente ile iletişim kurabilirsiniz. O sizi bilgilendirir ve yardımcı olur. Bizim bu konuda güvendiğimiz acentede çalışan arkadaşlarımız var. Onların yardımıyla farklı hava yollarından da ucuz bilet alabiliyoruz.

*Bilet arama sitelerini kullanabilirsiniz. Çok değişik siteler var. Skyscanner, Orbitz, Expedia, Momondo gibi.

*Son olarak şunu söyleyebilirim. Gezi planınızda olan yere gitmektense ucuz bilet bulduğunuz lokasyona gidin. Yani illa Roma’ya gideceğim yerine Paris’e gidin. Sloganımız nerede ucuz  bilet oraya gezi planı.