Avantajları

1-Kara turunda olduğu gibi her lokasyonda sürekli olarak bavul aç, bavul topla, bavul taşı derdin yok. Bir kere aç tatil sonunda da topla. Lokasyonlar arasında seyahatiniz konforlu bir şekilde devam ederken siz hiç yorulmuyorsunuz. Gemi aktivitelerinden yaralanıp eğlenceli ve keyifli zaman geçiriyorsunuz. Hele grupla gittiyseniz değmeyin keyfinize.

2-Nerede ne yiyeceğim düşüncesi yok. Sabah kahvaltı ile başlayıp, her an yiyecek bir şeyler bulabilirsiniz.

3-İçecekler (su, çay-kahve, limonata) oldukça bol, her an hazır ve ücretsiz. Kapalı içecekler ücretli.

4- Denizin keyfini çıkarırken gemi aktiviteleri spa, sauna, havuz ve fitness merkezinde rahatlayabilirsiniz. Hele ki fitness merkezinde yürüyüş bandında deniz manzaralı spor yapmak çok keyifli.

Dezavantajları

1-Gemi seyahatinde sevdiklerinizle iletişim biraz zor. Zorluk bağlantıda değil pahalı olmasında. İnternet çok iyi işliyor. Ama dakikasına belirtilen fiyat çok fazla (En son gezimizde dakikası 14.5$ dı). Siz gitmeden bağlı olduğunuz cep operatörlerinden internet paketi alabilirsiniz. Ya da karaya çıktığınızda free wi-fi bulduğunuz yerlerde arama yapabilirsiniz.

2- Grubunuz belirli bir sayının altında ise rehberlik hizmetinde sorun yaşanabilir. Genellikle tur şirketleri 20 kişilik gruplara rehber veriyor. Bu sayının altında olduğunuz zaman rehberlik hizmeti alamayabilirsiniz ya da 20 kişilik tur ücretini paylaşarak biraz daha fazla ücrete tur alabilirsiniz.

3- Geminin özellikle kapalı alanları mikrop üremesi ve hijyen açısından aşırı derecede soğutuluyor. Klimalardan hasta olmamak için gemi içerisinde tedbirli dolaşmakta fayda var. Yoksa hasta olmamak içten bile değil.

4- Gemi turları genel olarak kara turuna göre biraz pahalı. Özellikle liman vergileri ve gemide ödeyeceğiniz bahşişler biraz pahalı. Hele ki kara turunda sırt çantalı bir gezginseniz gemi turu size çok pahalı gelebilir.

5- Gemi denizde ilerlerken genelde sallanmayı hissetmiyorsunuz. Ama hissettiğiniz durumlarda olabiliyor. Hele ki deniz tutmasına karşı alerjiniz varsa durum biraz kötü. Önlemini almak gerekiyor.

6-Gemide bahşiş vermek. Bahşiş kişi başına alınmakta ve istediğiniz tutarda değil geminin belirttiği miktarda günlük olarak hesaplanıyor. Son turumuzda (Westardam ile gitmiştik günlük 14.5$) iki kişi bayağı yüklü bahşiş ödedik. Son gün kredi kartınızdan çekiliyor. Bazen bunu nakit olarak ta ödeyebiliyorsunuz.

7- Sigara içmek keyfinize göre değil. Odalarda ve kapalı yerlerde kesinlikle yasak. Balkonlu odalarda sigara izmaritini sakın düşürmeyin. Sigara izmariti başka bir balkona uçabilir. Yangın veya benzeri bir olumsuzluk yaratabilir. Bu durumda ilk limanda geziye veda edebilirsiniz. Oluşabilecek zararları da ödemek zorunda kalırsınız. Bazı gemilerde dış güvertede de belirtilen masalarda sigara içebilirsiniz.

8- Gemi turlarında evcil hayvan kabul edilmez. Eğer hayvanınız varsa tura başlamadan önleminizi almanız gerekir.

9- Gemi turlarında belki de bizim için bunlardan daha önemli olan dezavantaj, gemi limanda iken yapılan kara turlarındaki zaman kısıtlılığı. İstediğiniz yeri tam olarak gezemiyorsunuz. Gideceğiniz yerler arasında seçim yapmak zorundasınız. Bu turda da bunları yaşadık. Okurken göreceksiniz.