Amerika Vizesi nasıl alınır?

  • DS 160 Formunun doldurulması
  • Randevu alma
  • Mülakat

Formun doldurulması: Amerika’ya seyahat edecek kişiler hangi pasaporta sahip olurlarsa olsunlar mutlaka vize almaları şart ve hepsinin alınması için farklı belgeler gerektirmekte.

Bunları https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/ sitesinde bulabilirsiniz.

Ben burada turist vizesi için yapılması gerekenlerden bahsedeceğim. Vize işlemlerine başlarken öncelikle yukarıdaki internet sitesinde yapmanız gereken işlemler var. Vize işlemlerine başlarken mutlaka “AMERİKA GÖÇMEN OLMAYAN VİZE” statüsünü işaretleyerek başlamanız gerekiyor.  Doldurmanız gereken bir form var. Form DS-160

DS-160 formu eksiksiz, doğru ve İngilizce olarak doldurulmalı, vize randevusundan en az 3 iş günü önce internetten gönderilmelidir. Aksi takdirde vize başvurunuz kabul edilmemektedir. Yeni bir randevu almak zorunda kalabilirsiniz. Form doldurma sırasında sizden dijital bir resim isteyecek. Bu resim Konsolosluk tarafından belirtilen kriterlerde olmalıdır. Kriterlere uygun olmayan bir resim yüklenmesi vize başvuru işlemlerinin uzamasına sebep olmaktadır. Bu kriterle yukarıdaki linkte açıkça belirtilmiştir.  Resim son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. Daha önce başka bir vize işleminde kullandığınız fotoğrafı kullanmayın. Yeni bir fotoğraf çektirin.

Formu doldururken süre çok önemli. Eğer 20 dakikadan fazla sürerse sistem kendini otomatikman kapatıyor. Bu nedenle formu doldururken mutlaka her aşamayı kaydedin yoksa girmiş olduğunuz önceki bilgiler siliniyor. Formun doldurulması bittikten sonra imzala ve gönder butonu var. İşte bu butona basmadan tekrar ve tekrar kontrol edin. Son aşamadaki Formu imzalayın kısmında elektronik imza atılır ve başvuru sonuçlandırılır. İmzasız formlarda başvuruyu bitirmemişsiniz anlamı taşımaktadır. Bu sayfanın barkodlu gelen görüntüsünün mutlaka bir çıktısını alın.

Randevu almak: Aşağıdaki linkten

www.usvisa-info.com 

giriş yaparak hesap oluştur bölümüne girip pasaport numarası, doğum tarihi ve uyruğu şeklindeki bilgileri girip özel bir hesap oluşturuyoruz. Oradaki istenen bilgileri takip ederek vize başvuru şekli işaretlenip randevu için istediğiniz gün ve saate ulaşırsınız. Kendinize uygun gün ve saati seçerek işlemi tamamlarsınız. Randevuya giderken evraklarınızın tamam ve mutlaka barkodlu onay sayfasının olması gerekir. 

Mülakat :

Haydi vize mülakatına gidelim, Korkmayın öyle. Bildiğiniz sınav şeklinde değil ama dikkat edilmesi gerekenler var.

*Seçtiğimiz gün randevu saatinden biraz erken gidelim Konsolosluğa. Çünkü kontroller var.

*Kıyafetimize özen gösterelim. Arkadaşımızla sinemaya gider gibi giyinmeyelim.

*Mülakata gecikmeyelim. Mülakat Türkçe veya İngilizce oluyor. Siz hangi dilde konuşmak isterseniz onu seçiyorsunuz.

*Mülakat öncesinde parmak iziniz alınıyor. Sonra mülakatı yapacak görevli kişinin önüne gidiyorsunuz. Size Amerika’ya neden gittiğinize dair dorular soruyor. Doğru ve kesin cevaplar verin. Fazla detaylara girmeyin hele hele işi sohbet havasına döndürmeyin. Çünkü söylediğiniz her kelime bir başka soruyu yaratabilir. Cevaplar net ve kesin olmalı.

*Mülakata giderken eğer eski bir pasaportunuz var ise götürün. Ayrıca çalışıyor iseniz personel kurum kimlik kartı, maaş bordrosu, banka hesabı gibi evrakları da götürün destekleyici olması için.

*Yukarıdaki linkte hepsi detaylı yazıyor. Detaylı şekilde okumak gerekiyor.