Cruise gezileri arasında olmazsa olmazlardan birisi de nehir turlarıdır. Nehir turları seyahatlerinin denizde seyretmeye göre avantajı manzaranın sizinle birlikte olmasıdır. Seyahat halindeyken kabin pencerenizden baktığınızda muhteşem manzara, köyler, doğanın yeşilliği, manzaranın güzelliğini seyretme olanağı bulursunuz. Şatolar sanki yanınızdaymış gibi yakın, doğanın içinde gibisiniz. Deniz tutması da nehir turlarında yok.

Nehir turları arasında Volga Volga nehir turu en eski turlardan birisidir. Gezmeye meraklı kime sorsanız mutlaka Volga Volga nehir turuna gitmiştir. Biz de bu şansı yakaladık ve tura katıldık. Gidilen ve görülen yerlerin, eşsiz güzellikteki manzaraların yanında kanallardan daha doğrusu su seviye farkı nedeniyle su asansörleri ile geçiş anlatılmayacak kadar muhteşem. Volga Volga nehir turumuza Moskova’dan başlayacak Uglich, Yaroslav, Goritsy, Kizhi, Mondrogi limanlarından geçerek St.Petersburg’a ulaşacağız. Yaklaşık 12 gün sürecek gezimizde size her limandaki anılarımızı ayrı ayrı paylaşacağız.    

Aslında Volga Volga olarak anılan bu turda Rubinsk Gölü, Şeksna nehri ile Beloye Gölüne, Kovzha nehri ile Onego Gölüne (Avrupa’nın ikinci büyük gölü) ve Svir nehri ile Ladoga Gölüne (Avrupa’nın en büyük gölü), Newa nehri ile St. Petersburg’a ulaşıyoruz.

Volga nehri Avrupa’nın ve Rusya’nın en uzun nehridir. Yaklaşık 3500 km uzunluğunda olan Volga nehri Moskova ile St. Petersburg arasındaki Valday tepelerinden doğar. Rus halkı Volga nehrini “Sevgili Volga Ana” olarak anarlar.

Gemiye Moskova’dan binerek turumuza başlayacağız. Havalimanından limana doğru ilerliyoruz. Şehirden geçerken Tarkan’ın Moskova’da vereceği konserin reklamı ile karşılaştık.

Gemimiz SWANLAKE yani Kuğugölü. Gemiye geldiğimizde kabin anahtarlarımız alırken gemi içindeki harcamalar için bir kart veriyorlar. Pasaportlarımızı her Cruise gezisinde olduğu gibi teslim ediyoruz. Limandan karaya çıkarken oda numaralarımızı ve gemi adres ve sorumlu kişinin numarasını gösteren kartlar veriyorlar.

Nehir gemileri denizde seyreden gemilere göre biraz daha küçük, ama daha sıcak bir ortam var.

Gemide bir çok aktivite var; tiyatro, keçe yapımı, Matrioşka bebek boyaması, mum yapımı, Rusça dersleri, yetenek sizsiniz……. Biz Rusça dersindeyiz.

Tabi ki Cruise gemi turlarının olmazsa olmazı can yeleği eğitimi. Biz de katıldık.

Burada bahsetmeden geçemeyeceğim en önemli farklılık ücretsiz internetin katılan misafirlerin hizmetine sunulması. Çünkü Cruise gemilerinin avantaj ve dezavantajları yazımızda gemilerde internetin çok pahalı olmasından bahsetmiştik.

Gemide ilk gün kabinlerimize yerleştik.

Kaptanımız bize ekibiyle birlikte hoş geldin partisi veriyor.

Gemide restoranda size ayrılan yere oturuyor tur sonuna kadar masadaki yerinizi dahi değiştirmiyorsunuz. Çünkü öğle ve akşam yemekleri için size sabah kahvaltısında liste veriliyor. Siz seçiminizi yaparak işaretliyorsunuz. Yemekler bu listeye göre hazırlanıyor ve masadaki oturma düzeninize göre size sunuluyor.

Gemide bilgilendirme

Gemideki günlük aktiviteler için odanıza açıklamalı bilgiler bırakılıyor. Siz gideceğiniz yer hakkında bilgiler ediniyorsunuz.

Moskova gezimizde buluşmak üzere.