Ekim 2018 de yapılan Adana Lezzet Festivaline gidelim dedik. Atladık arabamıza (yurt içinde genellikle kendi arabamız ile seyahat ediyoruz. Ama araç kiralamak isteyenlere her zaman önerdiğimiz site Rental.cars) geldik Adana’ya. Adana’da konaklayacak otel ve değişik kurumların misafirhaneleri var. Biz Çukurova Üniversitesinin Balcalı Kampüsündeki Misafirhanede kaldık. (Konaklama için lütfen tıklayınız)

Adana’da düzenlenen lezzet festivaline sabahın erken saatlerinde daha firmalar hazırlanırken bakalım dedik. Çünkü biliyoruz ki daha sonra kalabalıktan iğne yere düşmeyecek. Adana Merkez Park’ta düzenlenen festivalde yok yok. Kebapçılardan, tatlıcılara, konserlerden söyleşilere. Plana baktınız mı rotanız belli oluyor.

1.Kapıkaya Kanyonu

Kapıkaya Kanyonu, Adana ili Karaisalı ilçesinde Kapıkaya köyünde bulunan kanyon. Merkezden 40 dakika uzaklıkta muhteşem bir yer. Kapıkaya kanyonunn girişi kara yoluna köprü ile bağlanmış

Kanyon içerisinde akan Çatık deresi yöre halkına balıkçılık yapma şansı vermekte. Kanyon içerisinde oldukça düzgün yürüme yolu yapılmış.
7.250 metrelik yürüme parkuru çok rahat gezilebilecek şekilde düzenlenmiş. Hatta yürüme parkurunun bir kısmı korkuluklar ile çevrilmiştir.

Kanyona girdiğinizde huzur dolu bir sakinlik ve sessizlik sizinle beraber. Şehrin karmaşa ve yorgunluğunu atmak için bulunmaz bir yer. Hele yanınızda termosta çayınızda varsa değmeyin keyfinize.

2.Varda (Alman) Köprüsü

Gerçekten bir Mühendislik harikası olan bu muhteşem köprüyü görmek için özel bir araçla gidecekler için Karaisalı üzerinden 64 km. Çukurova Ekspres treni ile Hacıkırı İstasyonunda inip yürüyerek ulaşabilirsiniz. Köprüyü görecek şekilde yapılan dinlenme yerleri yazın çok eğlenceli olur. Köprünün üzerinden geçen bir de trene rastlasaydık resim karemiz tamam olacaktı. Ama biz rastlayamadık. Belki siz gittiğinizde rastlayabilirsiniz.

Varda Köprüsü, Adana ili Karaisalı ilçesi Hacıkırı mahallesi’nde bulunan, yöre halkı tarafından “Koca Köprü” diye anılan köprü. Hacıkırı Demiryolu Köprüsü olarak ya da 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman köprüsü olarak bilinmektedir. Peki Varda ismi nereden geliyor. Varda Köprüsünün adının da bir hikayesi varmış. Biz de yeni öğrendik.

3. Misis Antik Kent

Misis antik kenti, Ceyhan Nehri kenarında, Adana’nın 27 km doğusunda tarihi İpek Yolu üzerinde kurulmuş 7000 yıllık bir kent. Ölümsüzlük Şehri olarak bilinen kentte kazı çalışmaları ile kale surları, stadyum, kervansaray, tiyatro gibi yapılar gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor.

Misis antik kent girişi

Çıkarılan eserlerden örnekler özellikle 4.yüzyıl sonlarına ait bir tapınağın zemin mozaikleri Misis Mozaik Müzesinde sergilenmektedir. Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis Beldesi’nde,1959 yılından beri faaliyette olan müzeye maalesef çalışma saatlerinin içinde gitmemize rağmen kapalıydı. Hiç bir görevli yoktu. İçini görme şansımız olmadı. Misis Mozaik Müzesi pazartesi günleri hariç haftanın her günü yazın 09 00 ile 19 00; kışın 08 00 ile 17 00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.

Misis kentinin ölümsüzlük şehri olarak bilinmesi hani Lokman Hekimin köprüden elindeki kağıtların uçmasıyla kaybettiği  ölümsüzlük efsanesini hatırlayın.

Müzenin içini göremedik, biraz canımız sıkıldı ama kentin çıkışında yer alan kafede Adana sıkması ve özellikle Misis ayranı içmeyi ihmal etmedik. Gerçekten çok lezzetliydi.

4.Yılankale

Yılankale, Ceyhan’a 13 km mesafededir. Çok sarp bir tepe üzerine Ceyhan Ovası’na tamamen hakim şekilde kurulan bu kale Klikya Ermeni Krallığı döneminde Kral I. Levon tarafından yaptırılmıştır. Halk arasında kale, Şahmaran Kalesi olarak bilinir. Rivayete göre Şeyh Meram adında bir şahıs, burada yılan üretir ve terbiye edermiş

Gerçekten çok sarp bir tepe üzerine yapılmış olan kaleye belli bir yere kadar merdiven ile gidiyorsunuz. Daha sonra kayalar sizi karşılıyor. Biz biraz geç saatte ulaştığımız için kalenin içine girmedik. Çünkü oldukça vakit alacaktı. Oldukça da ıssız bir yer.

5. Ulu Cami

Ramazanoğulları Camii veya Adana Ulu Cami, 16. yy.’dan kalma tarihi bir camidir. Ulu Cami, şehrin en önemli tarihi yapılarından birisidir. 1998 yılında Sabancı Merkez Cami’nin açılmasına kadar Adana’nın en büyük camisi durumundaydı. Cami deki beyaz zemin üzerine lacivert çini süslemeleri ilgi çekicidir.

6.Ramazanoğulları Medresesi

Ulu Caminin karşısında yer alan Medrese bahçesinde huzur bulacağınız bir yer.

7. Bebekli Kilise


Adana’daki tek kilise. Bebekli Kilise veya Aziz Pavlus Kilisesi, üzerinde Meryem’in tunçtan heykelinin bulunduğu, tahminen 1880-90 yılları arasında yapılan Adana’nın merkezindeki İtalyan katolik kilisesidir.

Adını kilise üzerinde bulunan tunç Meryem Ana heykelinin halk tarafından bebeğe benzetilmesi. Ziyarete açık olan gün ve saatlere dikkat etmek gerekiyor.

8. Atatürk Evi Müzesi (Suphi Paşa Konağı)

Atatürk’ün Adana’da konakladığı yer. Tepebağ Konağı ya da Suphi Paşa Konağı olarak bilinir. Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi olarak hizmet etmektedir. Müzede Atatürk’ün Adana Seyahatlarını anlatan fotoğraflar, Kuvayı Milliye dönemine ait eşyalar, Atatürk’ün yatak odası sergilenmektedir.

9.Adana Sinema Müzesi

Atatürk Evi Müzesinden sadece 2 dakika yürüme mesafesinde , Taş Köprüden de yaklaşık 200 m uzaklıktadır. Cadde üzerinde olan sinema müzesi sinemaya ilgi duysun duymasın herkesin merakla izleyebileceği bir yer. İçeriye girdiğinizde Adanalı sanatçıların fotoğraflarının yer aldığı duvara baktığınızda Türk Sinemasının bel kemiği Adana dersiniz.

İçeride sinema ve Yeşilçam ile ilgili bir çok filmin afişleri bulunuyor. Bazı sanatçılara aaaaa buda Adanalıymış diyorsunuz.

Ama müzede çok özel bir köşe var ki, o da Sinemanın Çirkin Kralı olarak tanınan Yılmaz Güney odası.

10.Taş Köprü

Adana denilince belki de akla ilk gelen Taş Köprü Seyhan Nehri üzerindedir. 21 kemerinden 14’ü ayaktadır. Nehir kıyılarının düzenlenmesi sırasında iki tarafına da sahiline dolgu yapılması nedeniyle, baş tarafları toprak altında bırakılan köprü kısalmıştır. Dünya’nın halen kullanılan en eski köprülerden biri olarak bilinmektedir.

11. Sabancı Merkez Cami

Merkez Cami Merkez park ve Taş Köprü’ye oldukça yakın. Yürüme mesafesinde. Altı minaresi ile oldukça görkemli görünen Cami Balkanların ve Orta Doğu’nun en büyük Camisi kabul edilmekte.

12. Saat Kulesi

Saat Kulesi 32 metre uzunluğu ile şuanda Türkiye’nin en büyük saat kulesidir. Adana’ya gidince görmek lazım. Hemen Yanındaki Kazancılar Çarşısına da uğrayın. Güzel bir Adana kebabı yiyin.

13. Kazancılar Çarşısı

Bakırcılar ve Kazancılar Çarşısı olarak bilinmekte. Saat Kulesinin hemen yanında. Buraya gelip de görmeniz gereken bir yer. Halı, kilim, keçe ve birçok süs eşyası alabilirsiniz. Yorulunca restoranlara girer güzel bir de Adana kebabı yer şalgam içersiniz.

14. Arıkan Konağı

Tarihi Arıkan Konağı ahşap mimarisi ile dikkat çeken güzel bir konaklama yer. İçerisine girdiğinizde verdiği huzur ile tarihte bir yerlere yolculuğa çıkıyorsunuz. Kahvenizi içip dinlenebileceğiniz bir mekan.

15. Seyhan Baraj Gölü

Seyhan Barajı, eski Adana’nın 15 km yukarısında yapılan toprak dolgu tipi barajdır.  Çevresindeki kafelerde kahvenizi yudumlarken günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Araçla gideceklere park yeri sorun olmuyor.

16. Kozan Kalesi ve Battal Gazi Zindanı

Kozan şehir merkezinde bütün ihtişamı ile yer alan Kozan ya da Sis kalesi her yıl binlerce turistin ilgi odağıdır. Adana’ya gelip de görmemek olmaz.

Kozan Kalesinden Anavarza, Karasis ve Andıl Kalelerinin görüldüğü bilinmektedir. Biz buradan Anavarza kalesini göremedik. O zaman gidip kendisini bizzat görelim dedik. Bir sonraki durağımız Anavarza.

Kale içerisindeki Battal Gazi Zindanı görülmeye değer bir nokta.

Kaleye çıkıp da göreceğiniz manzara ise harika.

17. Anavarza Ören yeri

Anavarza, Kozan ilçesinde bulunan antik kenttir. Anavarza’nın antik kaynaklarda adı Anazarbos, Anazarba, Aynızarba veya Anazarbus olarak geçer. Adana’dan yaklaşık 70 km uzaklıktadır. Kentte kazı çalışmaları devam etmektedir.

18. Magarsus Antik Kenti

Adana’ya 49 kilometre uzaklıkta Karataş ilçesinde deniz kenarında yer alan Magarsus antik kentinde kazı çalışmaları devam etmektedir.

19. Karataş Plajı ve Limanı

Magarsus Antik kenti ve tiyatrosunu gördükten sonra kentin hemen yanı başında olan Karataş’ı görmeden olmaz. Eşsiz manzarası, kumsalı ile Dünyanın sayılı yerlerinden olan Karataş’ta bir kahve molası vermek güzel olur.

20.Ayas Antik Kenti

Ayas-Yumurtalık,  eski adı Aigea bir liman şehri olarak kurulmuştur. Kente eski Yunancada keçi anlamına gelen Aigea adının verilmesi bir efsaneyle anlatılmaktadır.  

Ayas ilçesinde bulunan Eserler, Ayas Kalesi, Kara kale ve  Kız (Atlas) Kalesi bulunmaktadır.

21. Gençlik Köprüsü

Seyhan Nehri üzerinde yayalar için yapılmış köprü her iki yakasındaki dinlenme yerleri ve eşsiz manzarasıyla insana huzur veriyor. Doğa ile baş başa kalmak istediğinizde, nehir üzerindeki ördekleri izlemeniz, köprü girişinde bulunan kafede dinlenmeniz için yapılmış asma köprü

22. Ramazanoğlu Konağı

Adana tarihi şehir merkezinde Ulucami Külliyesi’nde yer alan konağın Dünyada yapıldığı günden bu yana hala ayakta olan en eski mekanlardan biri olması bakımından önem taşıyor. Şimdi Çukurova Üniversitesi Kültür Merkezi olarak hizmet vermektedir. Adana tarihinin önemli kısmına tanıklık eden Konak, Ramazanoğlu Beyliği Sarayı’nın ayakta kalan kısmı ve Selamlık bölümü, yani yönetim merkezini oluşturuyor. 

23. Belemedik Vadisi

Pozantı ilçe sınırında bulunan Belemedik Vadisi, eşsiz doğa manzarasıyla herkesin dikkatini çekmektedir. Adana’ya yaklaşık 120 km olan bu güzel tabiat alanına otobandan ulaşabilirsiniz. Yalnız tabelayı gözden kaçırmayın. Burada hala devam eden demiryolunu göreceksiniz.

Burada eşsiz manzaranın dışında göreceğiniz pek fazla bir yer yok. TCDD ‘nin 2014 yılında demiryolcuları adına yaptırdığı küçük bir anıt görebilirsiniz.

Yaban hayatının huzurunu burada fazlasıyla hissedeceksiniz. Yörenin henüz daha bakir olması nedeniyle doğa korunmuş durumda.