Kestel Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım ile beraber Bursa’nın merkez ilçelerini oluşturur. Bursa’nın 12 km doğusunda yer alan Kestel denize uzak olmasından dolayı diğer ilçelere nazaran daha kuru havası vardır. Kestel İlçesinin kuruluşu ile ilgili net bir yok ancak MÖ 300 yıllarında bugünkü Yunanistan’dan gelen  Megara’lılar tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir.  

Kestel Kalesine doğru yola çıktık. İlçeye girdiğimizde Kestel Kalesi ile tabela olmaması biraz işimizi zorlaştırdı. Sorarak bulmaya çalıştığımız kaleyi sürekli olarak tabeladan döneceksiniz diyerek çok kolay tarif etmeleri karşısında o tabelayı görememek biraz canımızı sıktı. Sonunda o tabelayı gördük. Ara sokakta bir evin duvarında.

İlçede bulunan kale, Doğu Roma İmparatorluğu’nun sınır kalesi olması sebebiyle Latin dilinde Kalecik anlamına gelen Kastel (Castel) ismini almış ve 1303 yılında Dimboz Muharebesi’nin ardından Osmanlıların eline geçmesi ile ismi Kestel olmuştur. Kestel Kalesi Bizans döneminde daha da güçlendirilerek doğudan gelecek Türk akınlarına karşı Bursa´yı korumada öncü kuvvet yapısı olarak kullanılmıştır.

Kestel Kalesine kadar araba ile çıkabilirsiniz. Genellikle kalelere giderken uzun ve yorucu yokuş ya da çok sayıda merdivenlerle çıktığımız için özellikle bunu yazıyoruz. Kestel Kalesinde arabamızı park edip kaleye az olan düzgün merdivenlerden kalenin içine ulaşıyoruz.

Videolar You Tube Kanalımızda. Kanalımıza abone olmayı unutmayın. Bizi Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Kaleyi geziyoruz. İçerisinde bulunan Kestel Kale Restoran tarih ve doğayı bir arada tutmaya çalışıyor. Ama tarihi dokuyu arayanlar için biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Yine de görmek ve bir çay molası için güzel bir mekan.

Kestel’de gezilecek yerlerden birisi de Saitabat Şelalesi’dir.  

Kestel ilçesinde bulunan Saitabat Şelalesi özellikle doğa sporlarına aşık insanların mutlaka uğradığı ve keyif aldıkları bir yerdir. Önemli parkur noktalarından biri olma özelliği taşımakta ve ortaya harika bir de kanyon çıkaran şelalesinin bilhassa döküldüğü kısım sahiden de görülmeye değer bir güzellik.

Videolar You Tube Kanalımızda. Kanalımıza abone olmayı unutmayın. Bizi Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.