Niagara Şelalesini görüp Buffalo’dan New Jersey’e geri dönmek üzere tekrar yola çıkıyoruz. Yaklaşık yine 8 saat süren yolculuktan sonra Newark Havaalanından Iowa’ya uçacağız. Otelden gece yarısı çıkıp sabah erken saatlerde uçağa binip Des Moines Hava alanında olacağımız için otelde değil Newark Hava alanında konakladık ve sabahın erken saatlerinde Des Moines’e geldik.

Hava alanında pasaport işlemlerinden geçip hemen kiraladığımız arabanın işlemlerini tamamlayıp. Riverside’a doğru yola çıktık. Çünkü Riverside yaklaşık 3 saat uzaklıkta. Hız limitlerini de düşünürsek yola hemen çıkmak lazım. Star Trek’in (Uzay Yolu) Müzesine gidiyoruz. Müze erken saat 16.00’da kapanıyor.

Riverside’a ulaştığımızda şehrin her yerinde Kaptan Kirk, Mr. Spock, Dr. McCoy, Mr. Scott, Mr. Chekov, Teğmen Uhura ve dizinin diğer kahramanlarının resimlerini görüyorsunuz.

Bu şehir Star Trek (Uzay Yolu)’in ilk temellerinin atıldığı (bunun için sertifikaları bile var) ve zaman zaman aktivitelerin düzenlendiği bir yer. Yapımcı Gene Roddenberry’e teşekkürler. Bizlere yıllar geçse de unutulmaz bir dizi kazandırdığı için. Aynı zamanda Star Trek dizisini ve devamında Star Trek film serisini izleyenler Kaptan Kirk‘in Iowa doğumlu olduğunu çok iyi bilirler. Bunun için kart bile hazırlamışlar

Çocukluğumuzda siyah-beyaz olarak seyrettiğimiz diziyi internetten renkli olarak aynı keyif ve heyecanla tekrar izledim. Gelin Star Trek dizisinin başlangıcını hatırlayalım. Bu başlangıcı izlemeyi her zaman çok severiz.

Iowa- Riverside yaşayanlar Kaptan Kirk ve Mr. Spock’u o kadar seviyor ki üzerimize giydiğimiz resimleri olan tişörtleri görünce neredeyse bize sarılacaklardı. Gitmeden tişörtlerimizi hazırlamıştık.

Ayrıca bu şehrin diğer bir özelliği Kaptan Kirk’ün gelecekte 22 Mart 2228 de doğacağı yer olarak kabul edilerek ona özgü bir yer bile hazırlanmış. İnanın sanki bir an onlarla birlikte gibi bir hisse kapılıyorsunuz.

Müze girişinde Captain’s Log (Kaptanın Seyir Defteri) (seyredenler bunu çok iyi hatırlayacaktır, diziye bu cümle ile başlanır ve dizi içerisinde sıklıkla tekrarlanır) oluşturulmuş. Gelen ziyaretçiler kendilerini oraya kaydediyorlar.  Biz de kaydımızı yaptık.

Müze ziyaretini büyük bir heyecanla bitirip Des Moines’e yola çıktık. Des Moines’e geldiğimizde ünlü kovboy John Wayne’nin doğum yeri ve adına bir müze olduğunu öğrendik. Bu bizim için de sürpriz oldu. Hemen görmeye gittik yaklaşık yarım saat uzaklıkta. Ancak gittiğimizde müze kapalı idi. Çünkü saat 17.00 de kapanıyor. Ama en azından yerini görmüş olduk.