Eveeeeet 38 günlük Almanya gezimizin son gününe geldik. Gezimize Münih’ten başladık ve tekrar Münih’te bitiriyoruz. Münih’te gezimize başlarken 3 gece; bitirirken de 1 gece konakladık. Münih’te gezilecek yerler-1 Başlarken yazımızda ilk üç günü sizlerle paylaştık. Şimdi de son gün neler yaptığımızı paylaşacağız. Son gün gördüğümüz yerler:

 • Mathilden Hamam (Bir Osmanlı Hamamı)
 • Jüdisches Museum (Yahudi Müzesi)
 • Michael Jackson Köşesi
 • Maximilian Montgelas Sculpture (Montgelas Heykeli)
 • MVG Museum
 • Deutsches Museum (Bilim ve Teknoloji Müzesi)
 • Sweet Brown Snail (Salyangoz)
 • Schloos Linderhof (Linderhof Kalesi)
 • Ditib Mimar Sinan Camii
 • Zugspitze Mountain ve Seilbahn (Zugspitze Dağı ve Teleferik)
 • Therme Erding

Münih’te şehir turu yapıyoruz.

Gördüğümüz bir Osmanlı Hamamı. Hamamda çeşitli masaj programları uygulanmakta. Yaklaşık 2 saatlik programlarda fiyatlar 39€ ile 109€ arasında değişmekte

Jüdisches Museum-Jewish Museum (Yahudi Müzesi)

Münih Yahudi Müzesi Yahudi tarihi ve kültürüne, Yahudi kimliğinin ve kültürünün farklı yönlerini araştırıyor. Müze 2007 yılında açılmış.

Michael Jackson Anma Köşesi

Münih’te gezerken Michael Jackson köşesi denilince biraz şaşırdık. Oldukça bakımlı olan burası aslında ressam Orlande de Lassus’un bronz anıtıdır. Anıtın kaide kısmına ise Michael Jackson’un fotoğrafları yerleştirilmiş. Promenadeplatz‘da 2009 yılında ölümünden bu yana Amerikan pop sanatçısı Michael Jackson’a yaşayan bir anıt olarak ama resmi olmayan şekilde kabul edilmekte. Onun için yazının başlığını anma köşesi olarak belirttik. Görülmesi ilginç bir yer.

Maximilian Montgelas Sculpture (Maximilian Montgelas Heykeli)

Münih ve Bavyera eyaleti 2005 yılında Promenadeplatz meydanına Bavyera’lı devlet adamı Maximilian Joseph Count Montgelas ‘ın alüminyumdan bir heykelini yapmışlar. Michael Jackson anma köşesinin hemen yakınında.

MVG Museum (MVG Müzesi)

MVG Müzesi (Münchner Verhrgesellschaft) kamu taşımacılığı müzesi. tarihi ve çağdaş taşıma araçlarının sunumu çok geniş bir arazide yapılmakta. 2007 yılında açılan müze tüm yıl boyunca pazar günleri halka açık. Maalesef biz Pazar günü olmadığı için göremedik. Sadece dışarıdan resimledik.

Deutsches Museum (Bilim ve Teknoloji Müzesi)

Deutsches Müzesi dünyanın en büyük teknoloji ve bilim müzesidir. Münih şehrindeki en büyük müzedir. Yılda yaklaşık 1.5 milyon ziyaretçinin geldiği bu müzede 50 farklı bilim ve teknoloji dalına obje sergilenmektedir.

Sweet Brown Snail (Salyangoz)

Bavaria park’ın hemen yanında ve Schwanthalerhöhe metro istasyonunun yakınında, alışılmadık bir sanat eseri size merhaba demektedir. The Sweet Brown Snail ya da kısaca salyangoz. Hareketlilik ya da hızın ters orantısı. Ama herkesin yakından tanıdığı sevimli bir eser. Yaklaşık 4m den fazla yüksekliği var

Schloss Linderhof (Linderhof Kalesi)

Schloss Linderhof, Ludwig’in çağdaş sanat eserlerinden ve 18. yüzyılın Fransız saraylarını anımsatıyor. Kaleye tamamen ahşaptan yapılmıştır ve yalnızca sıva ile kaplanmıştır.  Ancak binaya girmek için uzun sıra beklemek zorundasınız. Kalenin özellikle parkı görülmeye değer.  Park, çeşitli bahçe biçimlerinden esinlenmiş. Bahçe neredeyse haç şeklindedir, bu haç merkezi, önünde yirmi iki metre yüksekliğindeki çeşmeye ve havuz bulunmakta. havuzda su gösterisi belirli zaman aralıkları ile yapılmakta. beklerseniz oldukça güzel.

Ditib Mimar Sinan Camii

Bavyera bölgesinde Gelsenkirchen’de Mimar Sinan Camisi hemen yol üzerinde ulaşımı kolay bir yerde.

Zugspitze Mountain ve Seilbahn (Zugspitze Dağı ve Teleferik)

Almanya ve Avusturya arasında bulunan Wetterstein Dağları’nın en yüksek zirvesi olup Almanya’nın en yüksek dağıdır. Münih’ten yaklaşık 80km uzaklıkta. Almanya’nın çatısı ya da Almanya’nın tepesi ifadeleri sıklıkla kullanılmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 2.962 metredir. Oldukça fazla turist çeken dağda bulunan teleferik ilgi odağıdır. Dağın zirvesine tren ya da teleferik ile ulaşabilirsiniz. Tren ile 45 dakika, teleferik ile 15 dakika sürüyor. Teleferik ile daha yukarı çıkmak 47€. Biraz pahalı. Dağa çok güzel yollardan ulaşabiliyorsunuz. Eğer araba ile dağ yolu dönüşünü kaçırırsanız bizim yaptığımız gibi Avusturya sınırını geçer sonra geri dönersiniz :)))) Biz teleferik noktasına kadar araba ile geldik. Zirveye çıkmadık. İsteyenler zirveye çıkarak kayak keyfi yapabilirler. Yalnız biraz erken gitmek gerek, sıra fazla oluyor.

Münih’te geziyi bitirdik. Yarın Ülkeye dönüyoruz. Otele dönmeden bir kaplıca keyfi daha yapalım, yorgunlukları atalım dedik ve Therme Erding’e gittik.

Therme Erding (Erding kaplıcası)

Therme Erding Münih’ten 30 dakikalık mesafede. Biz kaplıca keyfini çok seviyoruz. Vaktimiz olduğunda hiç kaçırmayız. Almanya Baden Baden Caracalla Thermal, Almanya Aachen-Carolus Therme, Andorra Caldea Thermal bizden sorulur. Therme ErdingAvrupa’nın en büyük ikinci termal banyo kompleksi. 1983 tarihinde, Amerikan petrol şirketi Texaco hemen kasaba dışında, yer altında 2350 metre petrol yerine sülfür suyu keşfettiler. Başlangıçta sahaya bir ‘mini termal banyo kompleksi’ inşa ettiler, 3 Ekim 1999’da resmen açıldı. Therme Erding’te herkes kendine uygun seçenek bulabilir. Termal havuz, açık yüzme havuzu, sauna, masaj ve daha birçok şey. Biz özellikle dalga havuzunu tavsiye ederiz. Çok eğlenceli.

Bugün Ülkeye dönüyoruz. Münih’ten ayrılırken tanıdık bir yere rastladık. Sultanahmet Köftecisi. İnanın köftelerin tadı memleketten bu kadar uzaktayız diye mi nedir daha bir lezzetli geldi.

Karnımızı da doyurduktan sonra hava alanının yolunu tuttuk. Bir geziyi daha geçmişimizin derinliklerine göndermenin mutluluğu ile dönüyoruz. Yeni gezimizi planlamaya başladık bile.

Bizi instagram dan takip edebilir ve youtube kanalımıza abone olabilirsiniz.