Don Kişot. Bu ismi sanıyoruz ki duymayanımız yoktur. İspanyol yazar Cervantes’in 1605 yılında yazdığı ama üzerinden asırlar geçmiş olmasına rağmen hala Dünya Klasikleri arasında ilk sıralarda yer alan ünlü roman kahramanı. Bu romanın çıkış yerini, Don Kişot’un köyünü görmek için Puerto Lapice’ye gideceğiz.

Madrid’den 1.5 saat uzaklıktaki Puerto Lapice’ye Toledo üzerinden gideceğiz. Toledo Madrid’den 1 saat uzaklıkta. Aslında Toledo’nun ve Puerto Lapice’in de içinde olduğu bölge La Mancha. Romanı okuyanlar hemen hatırladı Mancha’lı Don Kişot’u.

Toledo gezimizi bitirdik ve Don Kişot’un köyüne doğru gidiyoruz. Puerto Lapice Toledo’dan yaklaşık 50 dakika uzaklıkta. Don Kişot’un köyü. Peki kim bu Don Kişot diyebilirsiniz? Herkes hakkında bir şeyler bilir ama en hatırlanan özelliği yel değirmenleri ile savaşmasıdır.

İspanyol yazar Cervantes’in 1605 ve 1608 yıllarında iki cilt olarak yazdığı eserinin kahramanı olan şövalye hikayeleri okumaktan etkilenen atı Rocinante ile dev olarak gördüğü yel değirmenlerine saldıran yaşlı bir aristokrat. Tabi ki yanında yardımcısı sevgili Sancho Panza’yı da unutmayalım.  

Cervantes asırlar önce yazdığı bu roman ve sıra dışı kahramanı ile unutulmayanlar arasında yerini alırken kendisi de yaşantısında sıra dışı bir insandı. Kendisi henüz 21 yaşında iken Madrid’de bir kadın meselesi yüzünden düelloda rakibini ağır bir şekilde yaralar. O dönem kanunlarına göre düello kesinlikle yasaktır ve yapanlara ağır cezalar verilmektedir.

Cervantes’in gıyabında yapılan duruşmada halk önünde sağ elinin bilekten kesilmesine ve on yıl için İspanya Krallığı sınırları dışına sürülmesine karar verilir. Bu durum üzerine Cervantes ülkeden kaçarak İtalya’ya gider. 1571 yılında İnebahtı Deniz Savaşında Cervantes savaş sırasında göğsünden ve sol elinden yaralanır ve sol kolunu kullanamaz hale gelir. Daha sonra esir düşen Cervantes hapishanede hikayeler yazmaya başlar ve hayatının sonuna doğru işte bu unutulmayacak eseri Don Kişot’u hapisteyken yazar. Belki Cervantes kendi hayatının bir özetini belki de yansımasını bu esere aktarmıştır.

Puerto Lapice köyünde hemen her yerde Don Kişot ve sevgili yardımcısı, arkadaşı, dert ortağı Sancho Panza’yı görmek mümkün. Köyün yakınında Consuegra bölgesinde Calderico tepesinde bulunan hikayede dev sanarak saldırdığı yel değirmenlerini görünce hikayeyi okuyanlar, filmleri seyredenler kendilerini hikayenin içinde görürler

Bölgedeki sıra sıra görünen on iki adet yel değirmenlerinin bazıları açık ve içine girebiliyorsunuz. Üst kata çıkmak için çok az bir ücret ödeyip manzarayı resmedebiliyorsunuz. Yel değirmenlerinin hepsinin adı var. Kuzeyden güneye doğru Bolero, Mambrino, Sancho, Mochilas, Vista Alegre, Muela, Cardeno, Alcancia, Chispas, Caballero del Verde Gaban, Rucio, Espartero. Yel değirmenlerinden bir tanesine Don Kişot’un sevgili yardımcısı Sancho’nun adı verilmiş.

Yel değirmenlerini gezdikten sonra yolun hemen başında yer alan Consuegra Castillo (Consuegra Kalesi)’ yu gezebilirsiniz. Muela Kalesi olarak ta bilinir. Yel değirmenleri kadar ilgi çekmese de iyi korunan kaleye çok düşük bir giriş ücreti ödeyerek dolaşabilirsiniz. İçerisinde pek bir şey yok.   

Köye döndüğünüzde Don Kişot’un yaşadığı han ve müzeyi gezebilirsiniz. Han sanki açık hava müzesi gibi.  

Üst kata çıktığınızda müzeyi gezebilirsiniz. Müzede Cervantes’in çalışma odasını ve tabi ki Don Kişot ile ilgili her şeyi görebilirsiniz.

Köyün içerisinde kütüphaneye giderseniz sizi kapıda Cervantes karşılar.

Köy içerisinde hediyelik eşya dükkanlarında Don Kişot ile ilgili
uygun fiyata çok değişik hediyelikler var.